2012 m. vasario 23 d., Ketvirtadienis

Jie kalba

Lina Valantiejūtė apie žiniasklaidos priemonių „turinio gamybos“ būdus, kuriuos auditorijai būtų geriau žinoti

Parengė Žurnalistika kitaip
2012 m. sausio 24 d., Antradienis
Turinio žymėjimas

Ar įspėjamieji „turinio gamybos“ būdus nurodantys ženkliukai padėtų susivokti skaitytojui?

Žurnalistė Lina Valantiejūtė svarsto galimybę žiniasklaidoje pateikiamą turinį ženklinti specialiais ženkliukais, įspėjančiais apie turinio sukūrimo aplinkybes, kurie padėtų orientuotis žiniasklaidos „virtuvę“ ne itin gerai išmanančiam individui. Taip dar kartą keliamas klausimas, kaip svarbu į žiniasklaidoje pateikiamą turinį žiūrėti ypač kritiškai.

Pavyzdžiui, skaitydami tekstą, kuriame pateikiama statistika arba apklausų duomenys, visada turite įtarti, kad dalį tokių apklausų klientų užsakymu atlieka viešųjų ryšių kompanijos, o leidiniai tiesiog perspausdina pateikiamus rezultatus.

Manydami, kad skaitote žurnalistų surinktą ir patikrintą informaciją, turite teisę žinoti, jog tai - tiesiog kurios nors įstaigos išplatinto spaudos pranešimo kopija.

Jei žurnalistas rengdamas tekstą naudojosi visiems prieinama, tačiau nebūtinai patikrinta informacija iš Wikipedia, jums taip pat verta tai žinoti.

O jei jums atrodo, kad žinutę, kurią ką tik perskaitėte, kitu pavadinimu jau kažkur buvote skaitęs anksčiau – tai visai realu.

Ir jei skaitote interviu su kokiu nors svarbiu ir įtakingu asmeniu, neseniai įsivėlusiu į, pavyzdžiui, skandalingą istoriją, apie kurią tekste net neužsimenama, turite teisę žinoti, kodėl taip yra.

Aštriame tekste, kuris nepriskiriamas nuomonių ir komentarų skilčiai, randate daug žodelių: „Kai kurie žmonės sako, kad“, „Manoma“, „Sakoma“ ir pan.? Žinokite, kad taip autorius greičiausiai bando užmaskuoti savo nuomonę.

Lina Valantiejūtė
bernardinai.lt




Griežtai draudžiama informaciją kopijuoti, dauginti, platinti, republikuoti, panaudoti interneto svetainėse arba kitose informavimo priemonėse be raštiško VšĮ „Žurnalistika kitaip“ sutikimo. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.zurnalistika-kitaip.lt kaip šaltinį su aktyvia nuoroda. Visas leidinio turinys yra apsaugotas anti-plagijavimo sistema COPYSCAPE.
Žurnalistika kitaip
Komentarų skaičius: 12

*Tata|2012-01-24 14:14

Esu ne visiškai gerai išmanantis žiniasklaidos "virtuvę" individas:D. Bet ar būtina man šią "virtuvę" gerai išmanyti? Kas nuo to pasikeis? Ar nebus man nuo to blogiau? Koks man skirtumas iš kur "žurnalistas" ėmė ir man pateikė "svarbią žinią"; iš Wikipedijos, kokios nors įstaigos išplatinto pranešimo, ar dar iš kur nors. Jeigu man pateikta informacija priimtina, įdomi, aš ją perskaitau ir toliau sau džiaugiuosi gyvenimu. O iš kur ji paimta tai jau man "dzin".
Štai iki kokio lygio "Žurnalistika kitaip" išprusino mane, seną niurgzlį. Drįstu net su profesionalios žurnalistės, panelės Linos nuomone nesutikti:DDDD.

Jūratė A.|2012-01-24 23:55

Negaliu sutikti su Tata. Žiniasklaida egzistuoja ne dėl "įdomios, priimtinos informacijos" viešinimo.
Kaip tik neseniai analizavau Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos rezoliuciją dėl žurnalistinės etikos, kurioje rašoma, kad žinių skelbimas turi būti grindžiamas tiesa, kurią garantuoja atitinkamos patikrinimo bei įrodymo priemonės, žinių pateikimo, aprašymo bei atpasakojimo nešališkumas. O tai labai artima L. Valantiejūtės straipsnyje analizuojamai temai.
Turinio ženklinimas, pirmiausia, būtų įdomi priemonė pačioms redakcijoms susivokti, koks turinys kokiais būdais "išgaunamas".

Jonux|2012-01-25 01:22

ka gi.. kaip pastebejote, nors nesu profesionalus zurnalistas, savo mokslo naujienose butent reamiuosi principu:

"žinių skelbimas turi būti grindžiamas tiesa, kurią garantuoja atitinkamos patikrinimo bei įrodymo priemonės, žinių pateikimo, aprašymo bei atpasakojimo nešališkumas"...

Deja... apie visas kitas zinias net nekalbesiu, tai ne mano kompetencija. Galiu paskyti apie mokslo zinias LT spaudoje (as senamadiskas, zodis zinasklaida man yra onkogenas :D) jos yra klaikios! islenda neblogos (vistiek dazniausia prasytos debilo, bet bent idomus dalykas pagautas), bet diduma yra visiskas meslas. Baisiausia tai, kad tas meslas yra labai populiarus!

*Tata|2012-01-25 09:16

Be galo įdomus straipsnis ir diskusija. Tarkim, kad žurnalistas informuos mane, kad jis remiasi Seimo posėdžio stenograma ir perteikia seimo nario X išsakytas mintis, arba dr. Jono Cicėno moksliniu straipsniu apie kinazes ir t.t. ir pan. Mano manymu tai bus tik atsakomybės už Tiesos sakymą "nusipurtymas" nuo savo pečių ir perkėlimas ant seimo nario ir mokslininko pečių. Kodėl taip samprotauju? Esu įsitikinęs, kad gerai pasikapstęs po informacinę erdvę rasiu kitokią Tiesą ta pačia tema. Ir kas tada bus kaltas, kad mane kaip "nekaltą mergelę" žurnalistas apgavo, susuko vargšę galvelę- kuo tikėti, kas teisybę sako, neišmanau.

Jonux|2012-01-25 10:46

Tata, nereikia absoliutinti... seimo nario issakytos mintys bus ties tiek, kad tai tikrai to zmogaus mintys. O ar jos teisingos, cia jau to seimo nario problema. Dr. Jonuxo tiesa turputi kitokia ;) Linkiu sekems pasikapscius po informacine erdve paneigti mano "nuomone", kad Akt1 yra kinaze ;)

minimalus|2012-01-25 11:22

to Tata.

dėl tokio žurnalistinės virtuvės neišmanymo mažiau atidūs žmonės ir tiki viskuo, kas parašyta spaudoje. taip yra formuojama klaidinga viešoji nuomonė. perskaito žmonės nupirktus straipsnius, nepatikrintą informaciją, ar paties žurnalisto (dažniau redaktoriaus) išgalvojimus ir galvoja, kad viskas taip ir yra, kai tuo tarpu yra toli gražu ne taip. bet abejoju, ar žurnalistai ims ir atskleis savo kortas. reikia patiems skaitytojams kritinį mąstymą ugdyti, gal tada ir žurnalistai ims rimčiau žiūrėti į tai, ką jie rašo bei spausdina.

Našlė juodoji|2012-01-25 11:39

Tai dabar su tais N-14,ir S panašiai žaidžiama, paieškojau, bet greitai niekur neradau informacijos apie jų realų ištirtą naudingumą. Aš pavyzdžiui iš tikro į juos atkreipiu tėmesį. Bet tai gal tik aš.

*Tata|2012-01-25 14:02

Aš, kaip neseniai kolega komentatorius "kibor" suskirstė žmones ( nežinau šis skirstymas tinka tik Lietuvai, ar ir platesnei publikai:D), priskiriu save prie tų 80 procentų. Bet, paskatintas Žurnalistikos-kitaip, pajutau didelį norą tobulėti, ugdyti savo kritinį mąstymą tai ir įbridau į nežinomas man žurnalistikos džiungles. Aš mokslininko nuomonės, kad Akt1 yra kinazė paneigti gal ir nesugebėčiau, bet buvusios sovietinės milicijos jefreitoriaus intelekto lygio žmogus tai jau tikrai. Kada jam viršila sukomandavo prikibti prie telegrafo stulpo, jis tai padarė labai paprastai. priėjęs prie jo pareiškė:"Stovi, visas laidais apsipynęs, ryšį su užsieniu palaikai? Aišku. Į KGB rūsį malkoms tave". Taip ir žurnalistikoj. Žinosim iš kokio šaltinio žurnalistas ar "žurnaliūga" geria ar nežinosim, vargu ar kas daug pasikeis. Sutinku. Būtų idealu jeigu žurnalistikoje, kaip ir ligoninės operacinėje būtų sterilu, bet kaip tai pasiekti?

*Tata|2012-01-25 15:31

Ir dar kartelį apie tą patį. Esu sąžiningo, informacijos šaltinį nurodančio žurnalisto vaidmenyje. Akt1 yra-Erotik und Aktfotografie by Michael T. Informacijos šaltinis www.akt1.org.

51.8|2012-01-25 19:55

Šitas http://www.akt1.org/galerie/displayimage.php?album=topn&cat=-1&pos=8 Akt1 kinazis neblogas, visi protejinai išvirtę, net imuno atsakas perėjo. :DDDD

Dabar suprantu, kodėl Tatai taip dažnai kompiuterį gydyti prisireikia. Pasirodo laisvalaikiu mokslinius kinazius žiūrinėja tamsta.

Chi Chi Chi

Jonux|2012-01-27 02:32

ну вот Ржевский пришел, пошлости покатили

hybrid|2012-01-27 14:05

...philosophy of life
Palikti komentarą
  1. * - žvaigždute pažymėtus formos laukus užpildyti būtina!



A. Macijausko premija
Nmedia 2010

Naujausios temos

Populiariausios temos

Karštos diskusijos

Nauji komentarai

© 2009 - 2012 VšĮ „Žurnalistika kitaip“. Visos teisės saugomos. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką VšĮ „Žurnalistika kitaip“ sutikimą.