2012 m. vasario 11 d., Šeštadienis

Naujienos kitaip

Asmens tapatybė internete

2010 m. rugpjūčio 31 d., Antradienis
Pirštų antspaudai

Asmens tapatybė internete – grobis

Asmens tapatybė internete – atskiro individo pripažinimas juo pačiu pasauliniame kompiuteriniame tinkle. Galima kaskart pasislėpti vis po kitu pseudonimu, o internetinėje erdvėje turimus duomenis saugoti po sudėtingiausiais slaptažodžiais, tačiau visos šios priemonės absoliučiai nepaslėps tikrosios asmens tapatybės ir atsakomybės už veiksmus skaitmeninėje erdvėje, kadangi savo asmens tapatybę kaskart įrodome trečiajai šaliai – socialinių tinklų administratoriams, bankams, elektroninio pašto paslaugas teikiančioms tarnyboms. Dėl galėjimo atverti pelningus kelius į skaitmeninius resursus asmens tapatybė internete – dar ir grobis.

Dažniausiai pasitaikantys nusikaltimai virtualioje erdvėje – asmens tapatybės vagystės. Socialinių tinklų ir elektroninių paštų prisijungimo duomenų vagystės kelia nepasitenkinimą ir sėja baimę dėl asmeninės informacijos nutekinimo, tačiau dar didesnį psichologinį spaudimą ir finansines problemas kelia visame pasaulyje neretai pasitaikantys svetimų banko sąskaitų atidarymai, o po jų – naujų kreditinių kortelių įsigijimai, užsakymai, apsipirkinėjimai ir, žinoma, pinigų išėmimai.

Asmens tapatybės vagystė internete gali reikšti riziką asmens reputacijai. Tikrovės neatitinkančios informacijos paskleidimas pasirašant kito asmens vardu arba asmeninės informacijos paskleidimas reputaciją internete gali sugadinti nepataisomai. Todėl interneto nusikaltėliams asmens tapatybė yra ir tikslas, ir priemonė valdyti, ir įrankis griauti.

Asmens tapatybės internete saugumą gali ir turi užtikrinti ne tik trečiosios šalys, bet ir pats asmuo: kruopščiai saugoti prisijungimo duomenis, tokios informacijos neteikti telefonu ar elektroniniu paštu, saugoti telefoną, kuriame gali būti išsaugota naudingos informacijos, apsaugoti kompiuteryje esančią informaciją nuo pašalinių asmenų.

Dar atsargesniems reikėtų būti su įvairaus tipo pasiūlymais, kviečiančiais atnaujinti banko, socialinių tinklų ar kitą prisijungimo informaciją. Paprastai tokius pasiūlymus-laiškus lydi aktyvios nuorodos, nukeliančios į tikriesiems identiškus internetinius puslapius. Juose „atnaujinta“ informacija išsaugoma ir panaudojama asmens tapatybės vagystėms.

Šiomis dienomis Kalifornijoje (JAV) itin išsamių diskusijų susilaukia parengtas įstatymo projektas, kuriuo ketinama griežtai bausti už vis dažnėjantį apsimetinėjimą kitais asmenimis internetinėje erdvėje, kadangi tuo naudojamasi nusikalstamais tikslais. Už tokią veiką numatoma piniginė bausmė (iki 1000 dolerių) arba laisvės atėmimas iki vienerių metų, o aukos galėtų pareikalauti kompensacijos.

Įstatymo projekto autorius senatorius Džo Simitijanas (Joe Simitian) BBC teigė, jog asmens tapatybė yra vienas privačiausių dalykų, kokį tik turi žmogus.




Griežtai draudžiama informaciją kopijuoti, dauginti, platinti, republikuoti, panaudoti interneto svetainėse arba kitose informavimo priemonėse be raštiško VšĮ „Žurnalistika kitaip“ sutikimo. Jei sutikimas gautas, būtina nurodyti www.zurnalistika-kitaip.lt kaip šaltinį su aktyvia nuoroda. Visas leidinio turinys yra apsaugotas anti-plagijavimo sistema COPYSCAPE.
Žurnalistika kitaip
Komentarų skaičius: 2

traktoristė|2010-08-31 10:43

"Asmens tapatybės vagystė" skamba baisiai. Bausti už tai reikia ir labai griežtai. Man atrodo mano kartos žmonės internetą supranta paviršutiniškai, o jaunimas į jį žiūri kaip į žaidimų aikštę. Iš tikro kas dirba bent kažkiek viešesnį darbą tai aišku, kad jam brangi jo pavardė internete arba kaip mandriai dabar matau sakoma asmens tapatybė.

Jonux|2010-08-31 11:05

taip, taip... prasau uztikrinti Jonux'o tapatybe!!! ;)
Palikti komentarą
  1. * - žvaigždute pažymėtus formos laukus užpildyti būtina!



A. Macijausko premija
Nmedia 2010

Naujausios temos

Populiariausios temos

Karštos diskusijos

Nauji komentarai

© 2009 - 2012 VšĮ „Žurnalistika kitaip“. Visos teisės saugomos. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką VšĮ „Žurnalistika kitaip“ sutikimą.